Užijte si Bulharsko

Bulharská měna

Bulharský lev je v tomto balkánském státu oficiálním zákonným platidlem. Název lev je používám již od roku 1881, nicméně král zvířat není na Balkánském poloostrově sám – najdeme zde také rumunský a moldavský leu.

Aktuální kurz – lev

1 Bulharský lev = 14 Korun českých (1 BGN = 14 CZK)

1 lev = 100 stotinek

Běžně jsou užívány zkratky lv nebo lb, avšak v bankách jej naleznete podle ISO 4217 pod označením BGN. A jedna leva se dělí na 100 stotinekAktuální bezpečnostní situace

Mince a bankovky

V dnešní době jsou v oběhu mince o hodnotách 1, 2, 5, 10, 20, 50 stotinek a 1 lev (tedy největší mince má hodnotu 14 Kč). Bankovky jsou tisknuty v nominativních hodnotách 1, 2, 5, 10, 20, 50 a 100 leva. Ve vnitrozemí vám Bulhaři obvykle vrátí na stotinky, nicméně u pobřeží se zaokrouhluje na deset stotinek.

Kde peníze směnit?

Bulharské bankovky

Bulharské bankovky

Měnit koruny na leva je rozumnější v naší vlasti. Přeci jen se v domácím prostřední lépe orientujete a dokážete si srovnat kurzy více směnáren, kdežto v místě obejdete pouze jednu maximálně dvě směnárny a ve výhodnější směníte.

Navíc místní směnárny počítají s přílivem turistů, proto nemají důvod tlačit kurzy nikterak dolů. Bulharskou měnu najedete v nabídce každé banky nebo směnárny. Nejvýhodněji směníte ještě před začátkem sezony, jelikož v té době směnárny uměle navyšují hodnoty měn turistických destinací.

Dále je vhodně počítat s tím, že výhodněji v Bulharsku směníte eura na leva než koruny. Ceny se zde mohou měnit v závislosti nejen na ročním období, ale také například na národních svátcích.

Platby kartou

Také můžete leva vybírat z místních bankomatů. Někdy se vám může stát, že kurz v Bulharsku bude ještě výhodnější než ve směnárně, avšak nespoléhejte na to a raději si směňte již v domovině. Platba kartou zde není zrovna vítána, jelikož obchodníci odvádí bance za tuto platbu 5% z ceny, proto je raději nepřijímají.

Kolik peněz tedy s sebou? Tato otázka je dosti individuální, nicméně v průměru můžeme říci, že bez ubytování a nějakých velkých nákupů by vám mělo pohodlně stačit 100 € na osobu, s případnou rezervou nutno počítat 150 €/os. Levnější životní výdaj jsou samozřejmě menší v malých zapadlých vesničkách jako je například Sinemorec než v hlavních turistických letoviskách.

Bulharská měna
5 (100%), 1
Tajné nabídky zájezdů do Bulharska
Vše o Bulharsku